Open Show och KM i Lydnad 2021


BIM och bästa tik blev C.I.B. NORD UCh Jokyl Redrose Day, här tillsammans med Dodo Sandahl. Foto: Inger Söderlund

Resultat vid ATG:s Open Show 28 augusti 2021 i Strömsholm

Valpklass 4-6 månader (hane)
1. Elemental Dark Magic Poezja Ruchu – HP

Valpklass 6-9 månader (hane)
1. Northflash King Of Hearts – HP – BIM-valp

Valpklass 4-6 månader (tik)
1. Lovestorm’s Touch Of Snow – HP – BIR-valp
2. Klofkulla’s Witch Bellatrix – HP

Valpklass 6-9 månader (tik)
1. Lisjös Siv – HP
2. Lisjös TinTin – HP
3. Northflash Heart Of Glass – HP

HANAR

Juniorklass
1. Sandale Gold Nugget – HP
2. Sandale Gold Digger – HP

Öppen klass
1. Pinto Devil In Diequise – HP
2. SE JV-18 Lovestorm’s Wonderful Christmastime – HP

Championklass
1. SE UCh Nobleman Du Clos De Clairdouet – HP
2. NJV-19 N DK SE UCh Rabben’s Zenith – HP

Veteranklass
1. LPIII SELCh SERALLYCh SEVCh SÖKIII SPI Zenit von Eriksson – HP
2. LPIII SELCh SERALLYCh SEVCh SÖKIII SPI Dante von Erikson

TIKAR

Juniorklass
1. Lovestorm’s Hot Spring Day – HP
2. Sandale Red Gold – HP
3. Winna von Erikson
4. Sandale Goldilocks

Unghundsklass
1. Lovestorm’s Cold Spring – HP
2. Rabben’s Brandmark – HP
3. Lovestorm’s Spring Frost
4. Rus Nano Sterling Glossy Pearl

Öppen klass
1. SE JV-18 Lovestorm’s Christmas Hot Star – HP
2. SE VCh Lisjös Märta – HP
3. Hundateljén Snow Night

Championklass
1.
C.I.B. NORD UCh Jokyl Redrose Day – HP
2. NJV-19 N SE UCh Rabben’s Zest – HP

Kom som du är-klass

Hanar
1. Lovestorm’s Springtime – HP

Tikar
1. RLD N RLD F Lisjös Gretchen – HP

Bästa junior – Lovestorm’s Hot Spring Day

Bästa unghund – Lovestorm’s Cold Spring

Bästa öppen klass – Pinto Devil In Disquise

Bästa championklass – SE UCh Nobleman Du Clos De Clairdouet

Bästa svenskfödda – Lovestorm’s Hot Spring Day

Bästa veteran – LPIII SELCh SERALLYCh SEVCh SÖKIII SPI Zenit von Eriksson

Bästa kom som du är-klass – Lovestorm’s Springtime 

BEST IN SHOW – SE UCh Nobleman Du Clos De Clairdouet

BIM – C.I.B. NORD UCh Jokyl Redrose Day

Bästa avelsklass – NJV-19 N DK SE UCh Rabben’s Zenith, Halvor Sigfridstad, Norge – HP

Bästa uppfödargrupp – Kennel Lovestorm’s, Lotta Streijffert, Fridlevstad – HP

Övriga uppfödargrupper utan inbördes ordning
Kennel Lisjö, Kerstin Edeen – HP
Kennel Rabben’s, Halvor Sigfridstad – HP

Barn med hund
1. Aston Ström med Lisjös TinTin
2. Julia Azdajic med Klofkulla’s Witch Bellatrix

KLUBBMÄSTERSKAP I LYDNAD

Klass 3
1. LPIII SELCh SERALLYCh SEVCh SÖKIII SPI Dante von Eriksson, 250 p
2. LPIII SELCh SERALLYCh SEVCh SÖKIII SPI Zenit von Eriksson, 188 p

Klass 2
1. RLD N RLD F Lisjös Gretchen, 100 p

Startklass
1. Sandale Goldilocks, 186 p, KLUBBMÄSTARE
2. Winna von Erikson, 176 p
3. Lisjös Siri, 125,5 p
4. Lisjös Inez, 75,5 p

Klass 0 (deltar inte I Klubbmästerskapet)
1. Hundateljén Snow Star
2. Hundateljén Snow Night

Välkommen till AiredaleTerrierGillet

Läs våra broschyrer

Här kan du ladda ner våra informationsbroschyrer om airedaleterrier, läsa dem och om du vill, skriva ut dem.

Beteende


Läs mer under länken här.