Västerbotten och Norrbotten
Här hittar du aktiviteter för airedaleägare och hundar i Västerbotten och Norrbotten.
Inställt: Airedaleterrierträffen 2020-07-4/5 är inställd pga Covid-19.
Träffar 2019
Träff i Västerbotten
Lördag den 6/7 kl. 10.00 träffas vi på Burträsk Hundklubb.
Där utgår vi från vad ni vill prova på t.ex spår, agility, nosework, rallylydnad, trimning eller bara en skogspromenad eller något annat.
Vi äter en lättare lunch i stugan och grillar hos oss på kvällen,
Söndag åker vi till Yttervik och Rack Arena.
Mat och fika ordnar vi till självkostnadspris. Mejla till Jenny-Ann, hofvas@gmail.com vilka som kommer så vi kan planera mat och fika.
Hjärtligt Välkomna!
Vägbeskrivning till Burträsk Hundklubb: Passera kyrkan på Din högra sida och kör sedan rakt fram. Klubbstugan ligger strax efter Bussgaraget, mitt emot Norrsten AB Sundbrogatan 29.
Träffar 2018
Se här bilder från träffen med airedaleterrier och deras ägare i Yttervik/Rambobanan, som Jenny-Ann och Martin Hofverberg arrangerade 7-8 juli. Fotgraf: Martin Hofverberg
Träffar 2017
Här är alla bilderna från träffen den 9 juli. Fotograf: Matin Hofverberg
Airedaleterrierträff i norr!
Rack Arena i Yttervik, Skellefteå är bokad för oss den 9 juli. Vi träffas där cirka 10.30 och åker hem när vi känner oss nöjda för dagen. Ta med något att fika eller äta under dagen. Eventuellt kommer det en kursledare inom nosework och ger oss lite tips hur vi kan träna hemma, för den som vill (är inte klart i skrivande stund). Vi går också Rambobanan.
Gå gärna in på Rackarungarnas Hundskola och inspireras och för vägbeskrivning.
Alla är hjärtligt välkomna!
Kontaktperson Jenny-Ann Hofverberg, 070-253 20 77
Kontaktperson:
Jenny-Ann Hofverberg,
tel. 070-253 20 77
e-post: hofvas@gmail.com