Arbetande airedaleterrier

Årets arbetande airedaleterrier överst från vänster Lisjös Waldemar, Big Lady’s Chili Flake, Zenit von Erikson, nedanför från vänster Lisjös Märta, Dante von Erikson och Wayosi Eimhir Elza. 

Årets Allroundairedaleterrier 2019

1. LP III SÖKH II SPÅRH III SE RALLYCh Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p
2. LPIII SÖKH III SPÅRH I SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 22 p
3. SE VCh Lisjös Märta, Kerstin Edeen, Surahammar, 17 p

Årets Agilityairedaleterrier 2019

1. Lisjös Waldemar – Ebba Andersson, Hovmantorp, 8 p

Årets Bruksairedaleterrier 2019

1. SPH l SPH ll SPH lll Wayosi Eimhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 14 p
2. LP III SÖKH II SPÅRH III SE RALLYCh Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 13 p
3. LPIII SÖKH III SPÅRH I SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 11 p
4. SPH l SPH ll SÖK ll SÖK lll Chablis von Erikson – Kristin Løken, Norge – 4 p
5. LD Startklass SPH l Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup, 3 p
6. Mekki von Erikson – Åsa Vinnerberg, Norrköping, 2 p

Årets Lydnadsairedaleterrier 2019

1. LP III SÖKH II SPÅRH III SE RALLYCh Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö 26 p
2. LPIII SÖKH III SPÅRH I SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p
3. Lisjös Saga – Katarina Persson, Gamleby, 8 p
4. Wayosi Faolan Faegan Kawanda – Hanna Karlsson, Listerby, 5 p
5. RLD N&F Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby – 4 p
6. LD Startklass SPH l Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup – 3 p
7. SE o DK UCh LP l RLD N&F&A Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström – 2 p
7. SE UCh RLD N Canis Frosen Rose – Anna Arne-Andersson, Mölltorp – 2 p
7. Wayosi Faolan Finley – Monika Friman, Åland – 2 p

Årets Noseworkairedaleterrier 2019

1. NORD UCh Big Lady’s Chili Flake – Jenny-Ann Hofverberg, Burträsk, 10 p (2×100 p kl.1, 1×75 p i kl. 2, 1 DP)
2. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 9 p (3×100 p i kl. 1)
3. Big Lady´s Mainio Sir Lloyd – Katarina Mosesson, Luleå, 8 p (2×100 p, 1×75 p i kl. 1)
4. SE UCh Lisjös Sixten – Inger Söderlund, Falun, 7 p (1×100 p, 2×75 p i kl. 1)
5. Lisjös Saga – Katarina Persson, Gamleby, 5 p (1×100 p, 1×75 p i kl. 1)
6. Coastguards Nebbiolo – Hans Åkervall, Saltsjö-Boo, 1 p (1×50 p i kl. 1)
7. Coastguards Cinnamon – Elisabeth Pettersson, Olofström, 1 p (DP)
7. Kråkhults Snöflinga – Kristina Simonsson, Björklinge, 1 p (DP)
7. Lisjös Cindy – Kerstin Hedlén, Västerås, 1 p (DP)
7. Lisjös Märta – Kerstin Edeen, Surahammar, 1 p (DP)
7. Lovestorm’s Last Christmas – Elin Karlsson, Kumla, 1 p (DP)
7. Lovestorm’s Wonderful Christmastime – Anna Sverkén, Nybro, 1 p (DP)

Årets Rallylydnadsairedaleterrier 2019

1. LPIII SÖKH III SPÅRH I SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p
2. LP III SÖKH II SPÅRH III SE RALLYCh Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 16 p
3. RLD N&F Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby, 13 p
4. SE UCh RLD N Canis Frosen Rose – Anna Arne-Andersson, Mölltorp, 10 p
5. LD Startklass RLD N SE UCh Copperstone Passion for Liza – Kerstin Edeen, Surahammar, 7 p
6. Lisjös Saga – Katarina Persson, Gamleby, 6 p
6. RLDN Vegella’s Highlight – Lotta Olsson, Kumla, 6 p
8. SE UCh Lovestorm’s Summer Moved On – Jenny Coldén, Lur, 4 p

Årets Viltspårsairedaleterrier 2019

1. SE VCh Lisjös Märta – Kerstin Edeen, Surahammar, 13 p
2. Aireforce Erla – Inga-Lena Selander, Uppsala, 10 p
3. DK JV-18 Rabben’s Youngster – Martin Lövdahl Fast, Tråvad, 9 p
4. SE VCh Lisjös Gisela – Ronny Steenberg, Lidingö, 4 p
5. LP III SÖKH II SPÅRH III SE RALLYCh Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 3 p
6. Art Direkt Airedale Citizen – Heléne Jörgenfelt, Håverud, 1 p
6. SPH l SPH ll SÖK ll SÖK lll Chablis von Erikson – Kristin Løken, Norge, 1 p
6. LPIII SÖKH III SPÅRH I SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 1 p
6. DK JV-18 SEJV-19 Katherina’s Land Xanta Maria – Ingmarie Andersson, Sollebrunn, 1 p
6. SE UCh Lisjös Siri – Kerstin Edeen, Surahammar, 1 p
6. Quinny von Erikson – Kristin Løken, Norge, 1 p

 

Årets Allroundairedaleterrier 2018
1. LP lll SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 53 p
2. LPlll SE RALLYCh SPH l SÖKH l Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 20 p
3. SPH l SPH ll Wayosi Eimhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 14 p

Årets Agilityairedaleterrier
1. Lisjös Waldemar – Ebba Andersson, Hovmantorp, 5 p

Årets Bruksairedaleterrier
1. BH SPHIII SØKIII Chablis von Erikson – Kristin Löken, Norge, 12 p
2. LD STARTKLASS SPH l Gerda von Eriksson – Sofia Caesar, Klågerup, 4 p
2. SPH l SPH ll Wayosi Eimhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 4 p
4. LP lll SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 3 p
4. LP lll SE RALLYCh SPH l SÖKH l Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 3 p

Årets Lydnadsairedaleterrier
1. LP lll SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 23 p
2. LP lll SE RALLYCh SPH l SÖKH l Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 16 p
3. LD STARTKLASS SPH l Gerda von Eriksson – Sofia Caesar, Klågerup, 10 p
4. SE UCh LD STARTKLASS Copperstone Passion for Liza – Kerstin Edeen, Surahammar, 7 p
4. RLD N Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby, 7 p
4. SPH l SPH ll Wayosi Eimhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 7 p
7. Juno von Erikson – Camilla Haugsand, Norge, 3 p
7. SE UCh DK UCh LP l RLD NFA Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 3 p
7. SE UCh Lovestorms Summer Moved On – Jenny Coldén, Lur, 3 p

Årets Noseworkairedaleterrier
1. Big Lady’s Chili Flake – Jenny-Ann Hofverberg, Burträsk, 9 p
2. Big Lady´s Mainio Sir Lloyd – Katarina Mosesson, Luleå, 8 p
2. SE UCh Lisjös Sixten – Inger Söderlund, Falun, 8 p
4. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 2 p
5. NORD UCh Lovestorm’s Summer Breeze – Anna Sverkén, Nybro, 1 p
5. Coastguards Nebbiolo – Hans Åkervall, Saltsjö-Boo, 1 p (DP)
5. Kråkhults Mynta – Monica Andersson, Värnamo, 1 p (DP)
5. Lisjös Saga – Katarina Persson, Gamleby, 1 p (DP)

Årets Rallylydnadsairedaleterrier
1. LP lll SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson,Växjö, 25 p
2. RLD N Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby, 8 p
3. SE UCh Canis Frozen Rose – Anna Arne Andersson, Mölltorp, 5 p

Årets Viltspårsairedaleterrier
1. SE VCh Lisjös Gisela – Kerstin Edeen, Surahammar, 16 p
2. Aireforce Erla – Inga-Lena Selander, Uppsala, 1 p
2. Lisjös Viggo – Susanne Sarezäter, Malmö, 1 p
2. Quax ad Gaudium Nostrum – Anette Forssberg, Alingsås, 1 p

Resultat årets arbetande airedaleterrier 2017

Årets Allroundairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 58 p
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 35 p
3. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 6 p

Årets Agilityairedaleterrier 2017
1. Coastguards Karybdis – Carina Eldsäter, Tyresö, 5 p (5 tävl)
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 3 p (1 tävl)
3. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 2 p (2 tävl)

Årets Bruksairedaleterrier 2017
1. SPH II SÖKH II SÖKH III ChaBlis von Erikson – Kristin Løken, Norge, 11 p (3 tävl)
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 7 p (3 tävl)
3. SPH I Wayosi Elmhir Elza, Maria Juslin, Umeå, 5 p (2 tävl)
4. Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup,  1 p (1 tävl)

Årets Lydnadsairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 20 p
2. SE UCh Copperstone Passion For Liza – Kerstin Edeen, Surahammar, 11 p
3. SE UCh Lovestorms Summer Moved On – Jenny Coldén, Lur, 10 p
4. Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup, 8 p
5. Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby, 6 p
6. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 5 p
6. SPH I Wayosi Elmhir Elza, Maria Juslin, Umeå, 5 p
8. Elpixaz Shira – Frank Lesteros, Varberg, 3 p
9. Canis Frosen Rose – Anna Arne-Andersson, Mölltorp, 2 p
9. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 2 p

Årets Noseworkairedaleterrier 2017
1. SE UCh Lisjös Sixten – Inger Söderlund, Falun, 10 p (14 tävl + DP)
2. NORD UCh Lovestorm’s Summer Breeze – Anna Sverkén, Nybro, 3 p (1 tävl + DP)
3. Aireforce Diamond – Ulrika Eggers/Jenny Jansson, Falun/Hallsberg, 2 p (2 DP)
4. Coastguards Karybdis – Carina Eldsäter, Tyresö, 1 p (DP)
4. C.I.B. FI UCh LPI LPII NORD UCh RLD N&F Canis Peacock – Eva Persson, Växjö, 1 p  (DP)
4. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 1 p (DP)
4. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 1 p (DP)
4. Rabben’s Vouge – Sven Hemlin, Träslövsläge, 1 p (DP)
4. SPH I Wayosi Elmhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 1 p (DP)
4. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 1 p (DP) 

Årets Rallylydnadsairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p (5 tävl)
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p (5 tävl)
3. SE UCh LP l RLD N RLD F RLD A Sandale Casanova –  Kerstin Ekegren, Stockholm, 18 p (5 tävl)

Årets Viltspårsairedaleterrier 2017
1. SE VCh Lisjös Gisela – Kerstin Edeen, Surahammar, 13 p (4 tävl)
2. SE UCh SE VCh Lisjös Britta – Kerstin Edeen, Surahammar, 12 p (3 tävl)
3. SE UCh SE VCh Lisjös Morgan – Ewa Jacobsson, Kolbäck, 12 p (3 tävl)
4. SE VCh Lisjös Kalle – Ewa Jacobsson, Kolbäck,  4 p (1 tävl)

Fotnot: Resultaten för årets arbetande hundar är hämtade från SKK:s och SNWK:s resultatredovisning.

Välkommen till AiredaleTerrierGillet

Läs våra broschyrer

Här kan du ladda ner våra informationsbroschyrer om airedaleterrier, läsa dem och om du vill, skriva ut dem.

Beteende


Läs mer under länken här.