Open Show 2015

Resultat från Open Show 28 juni 2015 i Borås

Domare: Petra Stenkula. 22 deltagande airedaleterrier inklusive 2 valpar och 4 ”Kom-som-du-är”.

Valpklass:
1:a m HP o BIS-valp: Hofva´s Dark Temptation, äg. Mia Holm
2:a m HP: Coastguards Pretzel, äg. Susanne Wigestam.

Hanhundar

Juniorklass:
1:a m HP o Bästa Junior: Canis Snow Breeze, äg. Eva Persson
2:a m HP Lovestorm´s Summer Moved On, äg. Jenny Coldén

Öppen klass
1.a m HP o Bästa Öppen: SE JV-13 NORD JV-13 NORD V-13 Big Lady´s October Noble, äg. Dodo Sandahl & Terttu Lardner

Championklass
1:a m HP o Bästa Svenskfödda: SE UCh Art Direkt Airedale Bodyguard, äg. Bert Hunt, Gulli & Åke Sandin

Veteranklass
1:a m HP o Bästa Veteran: C.I.B NORD o FI UCh LPI LPII Canis Peacock, äg. Eva Persson

Bästa hanhundsklass
1:a o BIM: SE JV-13 NORD JV-13 NORD V-13 Big Lady´s October Noble
2:a SE UCh Art Direkt Airedale Bodyguard
3:a Canis Snow Breeze
4:a Lovestorm´s Summer Moved On

Tikar

Juniorklass
1:a m HP: Aireforce Extra, äg. Karin Marjamaa
2:a m HP: Sandale Speed Queen, äg. Dodo Sandahl & Johanna Penttinen
3.a m HP: Elpixaz Shira, äg. Elisabeth & Pierre Paulsson
4:a m HP: Canis Frozen Rose, äg. Jonny Andersson

Unghundsklass
1:a m HP o Bästa Unghund: Jokyl It´s My Party, äg. AnnChristin Molin
2:a m HP: Copperstone Passion for Liza, äg. Kerstin Edeen

Novisklass
1:a m HP o Bästa Novis: Copperstone Catherine, äg. Elisabeth Svane

Öppen klass
1:a m HP Airforce Diamond, äg. Karin Marjamaa

Championklass
1:a m HP o Bästa Champion: SE JW-13 SE UCh Katusha Sandale from Ospern, äg. Dodo Sandahl & Gunilla Pastarus
2:a m HP: NO SE UCh Aireforce Colombia, äg. Marin Marjamaa
3:a m HP: C.I.B NORD UCh Aireforce Beechcraft Queen Air, äg. Karin Marjamaa

Bästa tikklass
1:a o BIS: SE JW-13 SE UCh Katusha Sandale from Ospern
2:a Jokyl It´s My Party
3:a Copperstone Passion for Liza
4:a NO SE UCh Aireforce Colombia

Bästa uppfödargrupp  m HP: Kennel Airforce  
även Kennel Canis och Kennel Copperstone belönades med HP utan inbördes placering.

Kom-som-du-är (hanar och tikar tävlar gemensamt och kan ej tilldelas HP eller tävla i BHKL eller BTKL)
1:a Elpixaz Sander, äg. Pamela Bertling
2:a Kråkhults Snöyra, äg. Anita Andersson
3:a Copperstone Melanie, äg. Lena Lindblom
4:a Sandale Bloody Mary, äg. Lotti Hammar

Barn med hund. Domare: Kerstin Edeen
1:a delades av Isak Crozzoli med ”Shirley” och Martin Andersson med ”Rosie”

Bästa Gubbe med hund. Domare: Dodo Sandahl
1:a Jonny Andersson med ”Easy”
2:a Mats Gellerstig med ”Freja”
3:a Sveneric Sandqvist med ”Myra”
4:a Jacek Szytek med ”Sander”

Bästa amatörtrimmare vanns av Kerstin Edeen.

Välkommen till AiredaleTerrierGillet

Läs våra broschyrer

Här kan du ladda ner våra informationsbroschyrer om airedaleterrier, läsa dem och om du vill, skriva ut dem.

Beteende


Läs mer under länken här.