Arbetande airedaleterrier

Resultat årets arbetande airedaleterrier 2017

Årets Allroundairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 58 p
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 35 p
3. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 6 p

Årets Agilityairedaleterrier 2017
1. Coastguards Karybdis – Carina Eldsäter, Tyresö, 5 p (5 tävl)
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 3 p (1 tävl)
3. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 2 p (2 tävl)

Årets Bruksairedaleterrier 2017
1. SPH II SÖKH II SÖKH III ChaBlis von Erikson – Kristin Løken, Norge, 11 p (3 tävl)
2. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 7 p (3 tävl)
3. SPH I Wayosi Elmhir Elza, Maria Juslin, Umeå, 5 p (2 tävl)
4. Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup,  1 p (1 tävl)

Årets Lydnadsairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 20 p
2. SE UCh Copperstone Passion For Liza – Kerstin Edeen, Surahammar, 11 p
3. SE UCh Lovestorms Summer Moved On – Jenny Coldén, Lur, 10 p
4. Gerda von Erikson – Sofia Caesar, Klågerup, 8 p
5. Lisjös Gretchen – Monica Olsson, Vimmerby, 6 p
6. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 5 p
6. SPH I Wayosi Elmhir Elza, Maria Juslin, Umeå, 5 p
8. Elpixaz Shira – Frank Lesteros, Varberg, 3 p
9. Canis Frosen Rose – Anna Arne-Andersson, Mölltorp, 2 p
9. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 2 p

Årets Noseworkairedaleterrier 2017
1. SE UCh Lisjös Sixten – Inger Söderlund, Falun, 10 p (14 tävl + DP)
2. NORD UCh Lovestorm’s Summer Breeze – Anna Sverkén, Nybro, 3 p (1 tävl + DP)
3. Aireforce Diamond – Ulrika Eggers/Jenny Jansson, Falun/Hallsberg, 2 p (2 DP)
4. Coastguards Karybdis – Carina Eldsäter, Tyresö, 1 p (DP)
4. C.I.B. FI UCh LPI LPII NORD UCh RLD N&F Canis Peacock – Eva Persson, Växjö, 1 p  (DP)
4. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 1 p (DP)
4. DK UCh LPI RLD N&F&A SE UCh Klofkulla’s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 1 p (DP)
4. Rabben’s Vouge – Sven Hemlin, Träslövsläge, 1 p (DP)
4. SPH I Wayosi Elmhir Elza – Maria Juslin, Umeå, 1 p (DP)
4. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 1 p (DP) 

Årets Rallylydnadsairedaleterrier 2017
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh SPH I SÖKH I Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p (5 tävl)
1. LPIII RLD N&F&A&M SE RALLYCh Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p (5 tävl)
3. SE UCh LP l RLD N RLD F RLD A Sandale Casanova –  Kerstin Ekegren, Stockholm, 18 p (5 tävl)

Årets Viltspårsairedaleterrier 2017
1. SE VCh Lisjös Gisela – Kerstin Edeen, Surahammar, 13 p (4 tävl)
2. SE UCh SE VCh Lisjös Britta – Kerstin Edeen, Surahammar, 12 p (3 tävl)
3. SE UCh SE VCh Lisjös Morgan – Ewa Jacobsson, Kolbäck, 12 p (3 tävl)
4. SE VCh Lisjös Kalle – Ewa Jacobsson, Kolbäck,  4 p (1 tävl)

Fotnot: Resultaten för årets arbetande hundar är hämtade från SKK:s och SNWK:s resultatredovisning.

Resultat årets arbetande airedales 2016

Årets Allroundairedale 2016
1. LPIII RLDN&F&A&M Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 15 p
2. LPIII RLDN&F&A&M Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 14 p

Årets Lydnadsairedale 2016
1. LPIII RLDN&F&A&M Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 24 p (5 tävl) LPIII
2. LPIII RLDN&F&A&M Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 21 p (4 tävl) Klubbmästare
3. SE UCh LPI RLDN RLDF Sandale Casanova – Kerstin Ekegren, Stockholm, 18 p (5 tävl)
4. SE UCh Copperstone Passion for Liza – Kerstin Edeen, Surahammar, 11 p (5 tävl)
5. Aireforce Cessna Skyhawk– Wanja Perälä-Forsén, Örebro, 6 p (2 tävl)
6. C.I.B NORDUCh LPI LPII RLDN RLDF Lovestorm’s On Loan – Kerstin Ekegren, Stockholm, 3 p (1 tävl)
6. Sandale Hot Moves – Maria Juslin, Umeå, 3 p (1 tävl)
8. Kajsa von der Christinenheide – Christian Hultberg, 2 p (1 tävl)
8. DK UCh SE UCh Midale Ragtime – Petra Stenkula, Genarp, 2 p (1 tävl)
8. Canis Rosie Ruffles – Moa Hedlund, Alingsås, 2 p (2 tävl)
11. Lisjös Tilda – Inga-Lena Selander, 1 p (1 tävl)
11. SE UCh Lovestorm´s Summer Moved On – Jenny Coldén, Lur, 1 p (1 tävl)

  Årets Bruksairedale 2016
1. ChaBlis von Erikson – Kristin Løken, Norge, 2 p (1 tävl)
1. LPIII RLDN&F&A&M Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 2 p (1 tävl)
1. LPIII RLDN&F&A&M Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 2 p (1 tävl).

Årets Viltspårsairedale 2016
1. SE UCh SE VCh Lisjös Morgan – Ewa Jacobsson, 15 p (4 tävl) SE VCh
2. SE UCh SE VCh Lisjös Britta – Kerstin Edeen, Surahammar, 14 p (4 tävl) SE VCh
3. SE VCh Lisjös Kalle – Ewa Jacobsson, 6 p (2 tävl)
4. High Voltages Rock Star – Britt-marie Lövgren, Boxholm, 1 p (1 tävl)

Årets Rallylydnadsairedale 2016
1. LPIII RLDN&F&A&M Zenit von Erikson – Eva Persson, Växjö, 25 p (5 tävl) RLDM
2. LPIII RLDN&F&A&M Dante von Erikson – Eva Persson, Växjö, 24 p (5 tävl) RLDA&M
3. SE UCh LPI RLDN RLDF Sandale Casanova – Kerstin Ekegren, Stockholm, 13 p (5 tävl) RLDF
4. SE UCh DK UCh LPI RLDN&F&A Klofkulla´s Making Your Mind Up – Elisabeth Pettersson, Olofström, 12 p (5 tävl) RLDA
5. SE UCh LPII RLDN&F Sandale On The Move – Jenny Coldén), Lur, 9 p (3 tävl) RLDF
6. Canis Rosie Ruffles – Moa Hedlund, Alingsås, 5 p (4 tävl)

Årets Agilityairedale 2016
1. Coastguards Karybdis – Carina Eldsäter, Tyresö, 5 p (3 tävl)